تبلیغات
نغمه - مطالب فروردین 1391
 
نغمه
مرغ خوش خوان من اینبار بخوان نغمه عشق...

 


امام صادق(علیه السلام) مى فرمایند: «کسى که خشنود شود به مصیبتى که به برادرش وارد شده، از دنیا بیرون نمى رود، تا اینکه او خود به همان مصیبت گرفتار شود و آزمایش گردد»


آمریکا-سومالی

عالم پر از حوادث ناگوار و مصیبت هاى گوناگون است، هر روز چرخ روزگار مصیبتى را متوجه فرد یا افرادى مى کند، همه هدفى براى تیرهاى بلا هستند، حال اگر کسى بر این باور باشد، بر ناراحتى و غم و مصیبت دیگران خشنود نمى شود، زیرا هر آن ممکن است تیرى شبیه آن دو را هدف قرار دهد.

پرهیزگاران و اهل تقوى به خشنودى دیگران خشنود، و به ناراحتى دیگران ناراحت مى شوند، راضى نیستند حتى دشمنشان به مصیبت نشنید و اگر نشست مسرور نمى گردند، بلکه اگر راهى براى تسلّى او باشد، او را تسلى مى دهند.

چطور انسان از بیچارگى دیگرى خشنود باشد و حال آنکه از صبح تا شام خود در معرض بلاها و حوادث ناگوار است و از لابه لاى تیرهاى خانمان سوز عبور مى کند.

کسى که روح او با یاد خدا تلطیف شده، نمى تواند رنجشى در سیماى دیگرى ببینید، قلبى که محزن انوار الهى شد هرگز نمى تواند، از غم دیگران مسرور گردد، زیرا که این تاریکى است و قلب آنها تاریکى نمى پذیرد. از امام صادق(علیه السلام)است که فرمودند: «لا تُبْدى الشِّماتَةَ لاَخیک فَیَرْحَمُه اللّه و یَصیرها بِک»: «اظهار خشنودى به خاطر مصیبتى که به برادرت وارد شده، مکن، که خداوند او را مورد رحمت قرار مى دهد و شماتت را به تو برمى گرداند» چنان دچار مصیبت شوى، که مردم تو را شماتت کنند و چیزى سخت تر از شماتت دشمن نیست، از حضرت ایوب(علیه السلام) پرسیدند، از این همه بلا و مصیبت که دیدى کدام سخت تر بود؟! نفرمود بیمارى و مرض و از دست دادن مال و فرزند، بلکه فرمود: «شماتة الاعداء»؛ «شماتت و خشنودى دشمنان».

و همین است که وقتى موسى(علیه السلام) از کوه طور بازگشت و دید مردم گوساله پرست شده اند و به برادرش اعتراض کرد، هارون گفت نزدیک بود مرا بکشند و مرا ضعیف کردند «فلا تُشْمِت بى الاعداء» : «تو با خشم و اعتراض به من، دشمنان را به من شاد مگردان».

امام صادق(علیه السلام) مى فرمایند: «مَنْ شَمَتَ بِمُصیبَة نَزَلَتْ بِاَخیه لم یَخْرُجْ مِنَ الدّنیا حتّى یُفْتَتَنُ»: «کسى که خشنود شود به مصیبتى که به برادرش وارد شده، از دنیا بیرون نمى رود، تا اینکه او خود به همان مصیبت گرفتار شود و آزمایش گردد».

در روایتى از رسول گرامى (صلی الله علیه و آله) است که وقتى اهل بلا و مصیبت را دیدید، شکر و سپاس خدا کنید که شما به مصیبت گرفتار نشدید، ولى نگذارید آنها بشنوند، زیرا ناراحت مى شوند.(یعنى هم متأثر شوید به حال آنها و هم خود شاکر باشید که دچار مصیبت نشده اید

شماتت به مؤمن علاوه بر این، مایه شکستن قلب مؤمن و محزون کردن و مجروح آن مى شود، که نیز مخالف مقصود خداوند است، او مى خواهد قلب مؤمنین مسرور شود، و از این رو به کسى که به قلب مؤمن ادخال سرور کند پاداش مى دهد.

گاهى شماتت، به قلب انسان چنان مى کند، که شمشیر و نیزه نمى کند، بى جهت نیست که امام سجاد(علیه السلام) این قدر نالیدند، وقتى از ایشان سؤال شد، کجا سخت تر به شما گذشت؟! سه بار فرمود: «الشام، الشام؛ الشام»: زیرا در شام بسیار مردم بر حال ما خوشحال بودند و زخم زبان زدند»!

درد از دست دادن پدر و برادران و اسارت زن و بچه ها، این قدر تحت الشعاع قرار گرفت که از آنها شکایت نکردند و سخن از شام گفتند!در روایتى از رسول گرامى (صلی الله علیه و آله) است که وقتى اهل بلا و مصیبت را دیدید، شکر و سپاس خدا کنید که شما به مصیبت گرفتار نشدید، ولى نگذارید آنها بشنوند، زیرا ناراحت مى شوند. یعنى هم متأثر شوید به حال آنها و هم خود شاکر باشید که دچار مصیبت نشده اید.

مؤمن واقعى آن است که از مصیبت دیگران خشنود نشود و از وارد شدن حوادث ناگوار نسبت به خود و خانواده اش جزع و فزع نکند.

بقول آن شاعر در وصف فردى مى گوید:

فَلَستَ تراه شامتا بمصیبة و لا جَزَعاً مِنْ طارِقِ الحَدَثان

«نمى بینى او را که خشنود به مصیبت دیگرى شود و نمى بینى از شرور کوبنده جزع و فزع کند».

مرحوم الهى، در ذیل این فراز (و لا یشمت بالمصائب) مى گوید:

نیازارد کسى را از نکوهش که خوب آزار دید از چرخ سرکش

ور از دهرش هزاران گونه رنج است نه بر دل بار و نى بر رخ شکنج است

فلک بر جام اقبالش زند سنگ که گردد از هجوم غصه دلتنگ

نگردد زشت لیکن نیک نامش فزون گردد زِهَر سختى مقامش

دلش آزاد شد از دام اوهام دو زلف یار گشت آن مرغ را دام

الهى دام بگسل دانه بگذار برون شو زین قفس برطرف گلزار

نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 23 فروردین 1391 :: لیدا

بزرگترین عیب آن است که از عیب خودمان خبر نداشته باشیم.

بزرگترین پشیمانی آن است که وقت خود را برای کارهای بیهوده تلف کنیم.

بزرگترین نقص آن است که با دروغ ، واقعیت ها را پنهان کنیم.

بزرگترین حسن آن است که منظم باشیم و از اعتماد به نفس خوبی برخوردار شویم.

بزرگترین شادی آن است که درهرشرایطی برای کمک به دیگران آماده باشیم.

بزرگترین آرزوی ما باید موفقیت خود و دیگران باشد البته نه به هر قیمتی.

بزرگترین تصمیم برای موفقیت صد درصد وقطعی ، داشتن برنامه روزانه منظم و از پیش تعیین شده است.

نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

آیا می دانید نخستین مردمانی که سیستم فاضلاب راجهت تخلیه آب شهری به بیرون ازشهر اختراع کردند ایرانیان بودند.

آیا می دانید نخستین مردمانی که اسب و نحوه استفاده از آن رابه جهان معرفی کردند، ایرانیان بودند.

آیا می دانید نخستین مردمانی که زغالسنگ را یافتند ،ایرانیان بوده اند.

آیا می دانید نخستین مردمانی که سکه را درجهان ضرب کردند ،ایرانیان بودند.

آیا می دانید نخستین مردمانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت یافتند ،ایرانیان بودند.

آیا می دانید نخستین مردمانی که ذوب فلزات را آغاز کردند ، ایرانیان بوده اند و این کار درشهر سیلک در اطراف کاشان اتفاق افتاد.

نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها : به عنوان یک ایرانی نظر بده.،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 22 فروردین 1391 :: لیدا

وقتی سوار اتوبوس میشی

حتی اگه هیچ جایی روبلد نباشی

اگه مقصدت ایستگاه آخرباشه

نگرانی برای کجا پیاده شدن معنایی نداره

هستی هم دائما درحال حرکته

حرکت به سوی بالاترین نقطه یعنی تکامل

من وتوهم قسمتی از آن هستیم

پس نگران نباش

از اضطراب کار مهیا نمیشود

سیل از دویدن است که دریا نمیشود

نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
اگر دروغ گویی جزو رکوردهای گینس بود شاید ما ایرانیها اسممون حزو اولیهای این کتاب بود. وزیر اقتصاد که تازگیها رکورد شکسته...وزیر اقتصاد:درآمد سرانه هر ایرانی به ۱۴ هزار و ۵۰۰ دلار رسید34

اقتصاد کلان - واحدمرکزی خبر نوشت:

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد : اطلاعات و آمارها نشان می دهد که اقتصاد ایران ، بزرگ و مقتدر است و اگر با شاخص های درستی به سمت ارزیابی اقتصادهای دنیا پیش برویم ، اقتصاد ایران جزء 20 اقتصاد بزرگ و برتر دنیا محسوب می شود.
سید شمس الدین حسینی گفت : بر اساس شاخص برابری قدرت خرید، درآمد سرانه ایرانی ها حدود 14 هزار و 500 دلار برآورد شده است که بزرگی و اهمیت اقتصاد ایران را نشان می دهد.تازه باز هم تمام شدنی نیست. من خودم توی هر سایت و هر منبعی گشتم نتونستم واقعیت تورم رو بفهمم. شما چطور ؟ سقف فقر در ایران چقدره؟
نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : عدالت= دروغ،
لینک های مرتبط :
1-

بررسی متن کیفرخواست منتشره از کیفر خواست امیر منصور خسروی (سرکرده گروه موسوم به آریا) که در اولین جلسه دادگاه وی قرائت شد نشان دهنده دریافت رشوه های کلان از سوی برخی مدیران ارشد سیستم بانکی، بیمه مرکزی و وزارت خانه های دولتی است.

اعتدال :   بر اساس این کیفرخواست متهم تاکنون به پرداخت بیش از 30 فقره رشوه اعتراف کرده که تا این مرحله برای ۴ مورد به شرح ذیل قرار مجرمیت صادر شده است و در سایر موارد از جمله پرداخت رشوه به محمودرضا خاوری مدیرعامل وقت بانک ملی و ده‌ها مورد دیگر پرونده مفتوح است.

از جمله موارد جالب در این مورد اخذ بیش از ۲۹۰ میلیارد تومان از یک شرکت وابسته به صندوق فولاد ایران به صورت وجه دستی ! و پرداخت رشوه به یکی از معاونین وزارت راه، یکی از معاونین وزارت صنایع و مدیرکل سابق دفتر محرابیان، مدیر دفتر بازرسی بیمه مرکزی و یکی از مدیران عامل فعلی بانکهای بزرگ خصوصی کشور است.

بر اساس اعترافات "امیر منصور" رؤسای بانک‌ها تا پول نمی‌گرفتند کار نمی‌کردند.

برخی از موارد منتشره در خصوص رشوه های پرداختی به افراد مهم به این شرح است:

1- پرداخت مبلغ 9 میلیارد ریال به آقای «خ.الف» رئیس سازمان ایمیدرو و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که متهم ردیف نهم پرونده است با همکاری و وساطت آقای «ع.ر» متهم ردیف دهم پرونده

-2 500 میلیون تومان به آقای "ش" مدیرعامل فعلی یکی از بانک‌ها از طریق «ح.س»

3- مبلغ 202 هزار یورو و همچنین 800 میلیون ریال به «م.الف» یکی از معاونین وزیر راه و ترابری با وساطت «الف.گ».

4- پرداخت یک میلیون دلار به آقای "ف.م" مسئول یکی از وزارتخانه‌های اقتصادی مهم درخصوص سپرده کردن پول در بانک

5- پرداخت 550 میلیون ریال به آقای «ع.ب» رئیس وقت بانک پارسیان شعبه پامنار و رئیس فعلی بانک تات شعبه بازار مبل 2.

6- پرداخت مبلغ 266 هزار دلار در یک نوبت و 350 میلیون ریال در نوبت دیگر به آقای «ش.ر» یکی از مسئولان ارشد وزارت راه و ترابری

7- پرداخت مبلغ 168 هزار یورو به آقای «ع.الف» مدیرکل راه و ترابری یکی از شهرستان‌ها با وساطت «الف.گ

8- پرداخت رشوه به کارکنان بانک ملی شعبه مرکزی کیش و بانک صادرات اهواز از قرار مبلغ 24 میلیارد و 500 میلیون ریال به آقای «س.ک» رئیس شعبه گروه ملی بانک صادرات اهواز.

9- همکاری آقای ف رئیس دفتر بازرسی بیمه مرکزی در دریافت رشوه یکی از متهمان. او هم برای سپرده کردن پول در بانک ملی حدود 300 میلیون تومان گرفته است.

10- پرداخت رشوه برای تاسیس بانک آریا توسط آقایان «ع.الف» و «ع.د» که همه هماهنگی‌ها توسط آقای «الف» معاون یکی از وزارتخانه‌ها بود که در قبال گرفتن یک مرحله پول به مبلغ 200 الی 300 میلیون تومانی و 5 درصد بانک آریا

11- پرداخت رشوه برای خرید ۴ شرکت از سازمان خصوصی‌سازی با روابط آقای د و گ که علی‌رغم نداشتن سرمایه این مهم صورت پذیرفته است. از قبیل گروه‌های فولاد ۹۳ میلیارد تومان خط و ابنیه ۱۲۵ میلیارد تومان - فولاد اکسید ۱۵۳ میلیارد تومان ماشین‌سازی لرستان با بدهی به سازمان گسترش ۱۵ میلیارد تومان- تأسیس بانک آریا ۱۵۰ میلیارد تومان که جمعاً حدود ۶۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

منبع:  مهر


نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : دولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محوردولت عدالت محور،
لینک های مرتبط :
 

مبتلایم کن به عشقت

 

ای خدای مهربان ای لا یزال دادگر

ای پناه بی پناهان درشدائد درخطر

ای خدای آسمانها و زمین وکهکشان

ای که هستی خالق دنیاومافیهای آن

هر زمان در زندگی مهرت عطا کن ای خدا

تاتو را غیر از زبان،ازجان ودل گویم ثنا

یاتبارک یا احدسرگشته ی کویت منم

یاتعالی یاصمد گمگشته بر سویت منم

مبتلایم کن به عشقت ای خدای عاشقان

تا شوم مجنون و لیلایم تو باشی در جهان

ذره ای ازنورخودرالایقم کن ای خدا

تا همیشه باتوباشم درمناجات ودعا

بارالها نورعشقت زینت افلاک کن

قلبم از زنگارهرشروگناهی پاک کن

یاغیاث المستغیثین دادخواهان را برس

یا امان الخائفین فریادخواهان را برس

ای که توبربنده ات دلسوزتر از مادری

رهنمونم ساز ازدرهای فردوست دری

هرکه راخواهی گذاری درصراط مستقیم

هرکه را افضل بود اورا دهی جنت مقیم

پس خوشا آنکس که لطفت را بنامش میکنی

زیب وزیورهای دنیا را حرامش میکنی

چونکه او سالک شدوعارف شود بر کوی تو

آنچه را درچشم کس ناید، ببیند سوی تو

نیستم عارف ولی چشم دلم را باز کن

لحظه های بودنم با لطف خود دمسازکن

لحظه های بودنم را با تو بودن یاد باد

لحظه ای کزیادتوغافل شوم برمن مباد

بارالها مومنان را از عذابت دور دار

امت پیغمبرت با عشق خود محشور دار

 

شعر از : زهرا فولادی با اندکی تصرف و تلخیص

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 

 

سرکه سیب

خیلی‌ها که به دنبال رژیم‌های لاغری هستند معتقدند سرکه سیب به سوزاندن چربی‌ها در بدن کمک می‌کند.

به گفته پزشکان سرکه ‎‎‎سیب‎‎ عصاره طبیعی‎ سیب است‎ که مواد سمی‎ و زاید بدن‎ را از بین‎ می‌برد.

برخی از متخصصان معتقدند مصرف سرکه سیب به همراه آب گوجه‌فرنگی یا هویج خواص آن را افزایش می‌دهد.

سرکه‎ سیب ‎موجب کاهش‎ زگیل‎ و خال‌های‎ پوستـی‎می‌شود و از سویی دیگر در رفع ‎ ترک‎‌های‎ پاشنه‎ پا و دست موثر است.

همچنین‎توصیه می‌شود که برای درمان‎ خارش‎ پوست‎ سر، خشکی‎ مـوهـا و شوره‎ سر نیز از سرکه سیب استفاده شود.‎

هرچند سرکه‎‎ سیب‎ خاصیت اسیدی دارد اما موجب تقویت‎ دستگاه گوارش‎‎ وکاهـش ناراحتی‎‎کلیه‎‎ و مثانه می شود.

حتی نوشیدن سرکه سیب برای‎‎‎ رفع‎ سنگ صفرا، بـهبـود آرتـروز و جلوگیری‎‎ از خونریزی بینـی‎ توصیه می‌شود.

سرکه سیب‎ طبـیعـی‎‎ یـکـی از بهترین‎‎‎ عوامل‎ سالم‎ و شاداب‎ نگهداشتن بدن است و بهتر است به همراه آب و مقداری عسل مصرف شود.

سرکه سیب چاشنی خوبی برای انواع سالادها از جمله سالاد الویه وسالاد های پاستایی است و از آبلیمو بهتره .

برای تهیه ماکارونی و پاستا و لازانیا داخل آبی که اینها رو میجوشانید از کمی سرکه سیب استفاده کنین . کیفیت ماکارونی طبخ شده بهتر میشه .

سرکه سیب، بعنوان ماده ای بر علیه عفونت و حتی پوکی استخوان و نیز برای هضم بهتر موادغذایی موثر است. سرکه سیب از بروز سرطان پیشگیری هم می کند .سرکه سیب علاوه بر بتاکاروتن ، ماده دیگری نیز دارد که از سرطان جلوگیری می کند . نام این ماده پکتین است. پکتین یک نوع فیبر غذایی است. مطالعات نشان داده که دریافت زیاد فیبر از بروز سرطان و به خصوص سرطان روده جلوگیری می کند، زیرا فیبرها با مواد سرطان زا در روده ترکیب می شوند و باعث دفع سریع تر آنها از بدن می شوند.

سایر فواید سرکه سیب به شرح زیر است:
1- سرکه سیب دارای خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدعفونی کننده است. ضد باکتری و ضد قارچ است و باعث ارتقاء عمل سیستم ایمنی بدن در مقابله با عوامل بیماری زا می شود.
2- مقدار پتاسیم بدن را تنظیم می کند، در نتیجه به حفظ تعادل اسیدی- بازی خون کمک می کند.
3- برای تصلب شرائین مفید است، زیرا هنگام مستحکم شدن استخوان ها، توده کلسیمی موجود در مفاصل را تجزیه می کند.
4- برای درمان مسمومیت غذایی و ناراحتی های گوارشی مفید است.
5- عفونت ادراری را بهبود می بخشد.
6- فشار خون بالا را کاهش می دهد.
7- در افرادی که داروهای دیورتیک ( ادرارآور ) مصرف می کنند، مصرف سرکه سیب، باعث جایگزین شدن و جبران پتاسیم از دست رفته می شود. برای این منظور دو قاشق مرباخوری سرکه سیب را با مقداری آب مصرف کنید

 


کاربردهای دیگر سرکه


نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها : سرکه سیب خانه داری خواص سرکه تمیز کننده آشپزی لاغری،
لینک های مرتبط :
سلام دوستان
میخوام از سیر براتون بگم من که دوست ندارم اما خوبه که شما بدونین:

فواید سیر:

1- برای بیماران مبتلا به مرض قند(دیابت) اثر شفابخش داشته و قند خون را می کاهد.

2- اثر سمی نیکوتین حاصل از دود سیگار را برطرف می نماید. چنان چه معتادین به سیگار، به علت نیکوتین دچار ناراحتی های هاضمه و قلب شده باشند، با مصرف سیر احساس بهبودی می کنند.

3- عرق بدن و خون قاعدگی را زیاد می کند.

4- مداومت در مصرف سیر به تدریج باعث ریختن موی سفید و روییدن موی سیاه می شود.

5- چنان چه سیر پخته را بر موی و پوست بمالند کشنده ی شپش است.

6- اگر سیر پخته را با شیر مخلوط نموده و از آن مرهم تهیه کنند و در محل آبسه (دمل) قرار دهند، برای گشودن هر نوع آبسه و حتی آبسه ی دندان  مفید است.

7- سیر برای درمان شقاق (ترک) مقعد، نوک پستان و پاشنه ی پا مفید است. به این منظور باید سیر را در روغنی مانند روغن زیتون، کرچک و ... جوشانده و در محل شقاق و ترک خوردگی بمالند.

8- اگر جوشانده ی سیر و روغن ( مانند مورد قبل) را در محل دردهای مفاصل و قولنج بمالند، درد و ناراحتی را تسکین خواهد داد.

9- اگر مخلوط سیر با سرکه را بر پوست بمالند، ورم اعضاء را بر طرف می نماید.

10- سیر خرد شده حاوی اسانس گوگردی است و بوی تندی دارد که برای دستگاه گوارش خاصیت آنتی بیوتیکی (ضد میکربی) دارد. اسانس فرّار آن در تمام بدن پراکنده می شود و از راه ریه و پوست دفع می گردد.

11- سیر، یک محرک پوستی است و به عنوان خلط آور در التهاب مخاط ریه ها مصرف می شود.

12- سیر، یک داروی ضد کرم ضعیف است و برای درمان بیماری تصلب شرایین به کار می رود.

13- به خاطر بوی نامطبوع سیر بهتر است به طور کامل آن را خرد و در شیر حل نمایید. این محلول برای درمان فشارخون بالا، تصلب شرایین، ناراحتی های گوارشی، (اسهال و اتساع روده) و التهاب مخاط ریه ها ها مفید است.

به طور کلی بر اساس تحقیقات جدید و موارد ذکر شده در بالا،

مهم ترین اثرات سیر در بدن شامل موارد زیر است:

* كم كردن چربی خون، بخصوص كلسترول

* پایین آورنده فشار خون بالا

* محرك دستگاه ایمنی بدن

* ضد باكتری، قارچ و انگل های روده ای

* ضدسرطان

* خلط آور‎ ‎

* ضد اسهال‎ ‎

* ضدسل ریوی

* ضد آماس كبد

* تسكین دردهای قلبی‎ ‎

‎* درمان زگیل و واریس


نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها : سیر سیر سیر،
لینک های مرتبط :

هیچکس اشکی برای ما نریخت

هرکه با ما بود از ما میگریخت

چند روزی هست حالم دیدنیست

حال من از این و آن پرسیدنیست

گاه بر روی زمین زل میزنم

گاه بر حافظ تفأل میزنم

حافظ دیوانه فالم را گرفت

یک غزل آمدکه حالم را گرفت

ما زیاران چشم یاری داشتیم

خود غلط بود آنچه می پنداشتیم

نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها : دلشکسته،
لینک های مرتبط :

عکاس پاریسی مالو آکا حرفه هایی که ممکن است یک کودک در آینده در آن مشغول بکار شود را تجسم کرده است. او از نگاه یک پدر و مادر به این کودکان نگاه کرده و او را در لباس حرفه های مختلف تجسم کرده است. اینکه سرنوشت چه مسیری را برای هر کس رقم خواهد زد اصلا مشخص نیست و فکر کردن به آن نیزهمیشه با نگرانی همراه خواهد بود . در هر صورت او در این پروژه عکاسی این مسئله را بصورت طنز بیان کرده است. حرفه هایی مانند دکتری ، کشیش ، ورزشکار و حتی گاو باز را در این عکسها در نظر گرفته است. امیدوارم باقی عکسها را خودتان حدس بزنید .


 
Однажды мой ребенок станет...
 
Однажды мой ребенок станет...

Однажды мой ребенок станет...

Однажды мой ребенок станет...

Однажды мой ребенок станет...

Однажды мой ребенок станет...

Однажды мой ребенок станет...

Однажды мой ребенок станет...

Однажды мой ребенок станет...

Однажды мой ребенок станет...
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 7 فروردین 1391 :: لیدا
شاگردان از استادشان پرسیدند: “سفسطه چیست؟”
استاد کمی فکر کرد و جواب داد: “گوش کنید، مثالی می زنم، دو مرد پیش من می آیند. یکی تمیز و دیگری کثیف من به آن ها پیشنهاد می کنم حمام کنند. شما فکر می کنید، کدام یک این کار را انجام دهند؟”
هر دو شاگرد یک زبان جواب دادند: “خوب مسلما کثیفه!”
استاد گفت: “نه، تمیزه. چون او به حمام کردن عادت کرده و کثیفه قدر آن را نمی داند. پس چه کسی حمام می کند؟”
حالا پسرها می گویند: “تمیزه!”
استاد جواب داد: “نه، کثیفه، چون او به حمام احتیاج دارد” و باز پرسید: “خوب، پس کدامیک از مهمانان من حمام می کنند؟”
یک بار دیگر شاگردها گفتند: “کثیفه!”
استاد گفت: “اما نه، البته که هر دو! تمیزه به حمام عادت دارد و کثیفه به حمام احتیاج دارد. خوب بالاخره کی حمام می گیرد؟”
بچه ها با سر درگمی جواب دادند: “هر دو!”
استاد این بار توضیح می دهد: “نه، هیچ کدام! چون کثیفه به حمام عادت ندارد و تمیزه هم نیازی به حمام کردن ندارد!”
شاگردان با اعتراض گفتند: “بله درسته، ولی ما چطور می توانیم تشخیص دهیم؟ هر بار شما یک چیزی را می گویید و هر دفعه هم درست است.”
استاد در پاسخ گفت: “خوب پس متوجه شدید، این یعنی سفسطه! خاصیت سفسطه بسته به این است که چه چیزی را بخواهی ثابت کنی!”
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 7 فروردین 1391 :: لیدا
منو اینهمه خوشبختی محاله !!!‎

نوع مطلب :
برچسب ها : نظر بده،
لینک های مرتبط :

توت غول پیکر

توت غول پیکر

موریندا سیتریفولیا که معمولا به نام نونی،توت هندی،سگ خپله،توت ساحل و یا پنیر میوه شناخته می شود،از خانواده درختان گلدار قهوه است.این درخت که بومی آسیای شرقی و استرالیاست،امروزه در سراسر مناطق استوایی رشد می کند.

توت غول پیکر

نونی در جنگل های سایه دار و تاریک و نیز در سواحل شنی و یا سنگی رشد می کند.

میوه این درخت در حدود 18 ماه می رسد و هر ماه در طول سال، تقریبا بین  4-8 کیلوگرم بار می دهد.

این درخت در برابر خاک شور و شرایط خشکسالی مقاوم است.بنابراین می توان آن را در گستره ی وسیعی از زمینهای آتشفشانی، سواحل پراکنده ای از گدازه و یا سطوح سنگ آهک مشاهده کرد.

این درخت می تواند تا 9 متر رشد کند و دارای برگ های بزرگ ، ساده ، سبز تیره ، براقی است که رگه های عمیقی دارد.

این درخت در تمام طول سال گل و میوه دارد.میوه ی این درخت نوعی میوه ی مرکب و چندگانه است که هنگام رسیدن،عطر و بوی تندی دارد و از این رو به عنوان پنیر میوه و یا حتی استفراغ میوه شناخته می شود.

ظاهری بیضی شکل دارد و اندازه آن به 4 تا 7 سانتی متر می رسد. ابتدا به رنگ سبز است و سپس زرد و هنگام رسیدن تقریبا سفید می شود.

توت غول پیکر

دانه های بسیاری در آن وجود دارد. گاهی به نام میوه گرسنگی شناخته می شود. با وجود بوی تند و طعم تلخی که دارد، در هنگام قحطی مواد غذایی و در برخی از جزایر اقیانوس آرام  به عنوان یک غذای اصلی و به صورت خام یا پخته خورده می شود.

بومیان جنوب شرقی آسیایی و استرالیا،این میوه را به صورت خام با نمک مصرف می کنند یا آن را با ادویه کاری می پزند و می خورند.دانه های درون آن وقتی کباب می شود،قابل خوردن می شود.

 

توت غول پیکر

نونی به خصوص برای مورچه ها بافنده جذاب است زیرا از برگ درخت آن لانه می سازند.این مورچه ها، گیاه را از برخی حشرات انگلی محافظت می کنند.

همچنین،بوی میوه این درخت،خفاش میوه را به خود جذب می کند که به این ترتیب،به پراکنده کردن دانه های آن کمک می شود.

توت غول پیکر

پودر میوه نونی سرشاراز کربوهیدرات و فیبر است.میوه های سبز ، برگ ،ریشه و ساقه زیرین به طور سنتی برای درمان دیابت ،بی نظمی روده،بیماری های کبد و عفونتها مورد استفاده قرار می گیرد.

توت غول پیکر

پوست بزرگ مایل به  قهوه ای - ارغوانی آن برای طراحی روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.در هاوایی نیز،رنگ زردی که از ریشه های آن را استخراج می شود،برای رنگ آمیزی پارچه مصرف می شود.

اخیراً نیز قصد دارند با استفاده از روغن دانه نونی که حاوی اسید لینولئیک و برای استفاده موضعی پوست مفید است،در مواد ضد التهاب،کاهش جوش و آکنه و حفظ رطوبت استفاده کنند.

توت غول پیکر

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سمی ترین موجودات جهان

قورباغه سمی طلایی: در کلمبیا یافت می شود. این قورباغه 1.5 اینچی کوچک ، سمی ترین موجود زنده شناخته شده است.سم آن روی پوستش قرار دارد و هر چیزی که آن را بخورد، فوراً از پا درمیآید. هر کدام از این قورباغه یک میلیگرم سم روی پوست خود دارد که برای کشتن 10000 موش و یا 10 تا20 انسان کافیست.

قورباغه سمی طلایی

زنبق مرگ: برگ های آن ممکن است با پیاز وحشی اشتباه گرفته شود.در آمریکای شمالی و سیبری یافت میشود و برای انسان و حیوانات خطرناک است.اثر سم آن با سوزش لب ها شروع میشود و کاهش ضربان قلب و دمای بدن ،کما و پس از آن مرگ را به همراه دارد.

زنبق مرگ

عقرب مرگ خرامان: در مناطق گرم شمال آفریقا و خاور میانه یافت میشود. با یک نیش دم خود میتواند یک انسان را از پا در آورد.

عقرب مرگ خرامان

قارچ کلاه مرگ: یکی از کشنده ترین قارچ هاست،30 گرم از آن برای کشتن انسان کافیست. سم آن موجب زردی، مرگ کاذب و سرگیجه می شود. معمولاً درمان آن تعویض کلیه است.

قارچ کلاه مرگ

مار تایپه ای: این خزنده مهلک آسیایی 50 برابر از مار کبرا کشنده تر است. ذره ای به اندازه یک بلور کوچک نمک از سم این مار برای از پا در آوردن انسان کافیست.

مار تایپه ای

کاپساسین: ماده شیمیایی که موجب تندی فلفل میشود. در ضعیف ترین شکل خود اگر خورده شود انسان را از پا در می آورد.در برخورد با پوست انسان، سوختگی و تاول را موجب میشود.

کاپساسین

 عنکبوت سرگردان برزیلی: این عنکبوت تقریباً هر سال 5 نفر را در سراسر دنیا میکشد.سم آن درد شدید، تعرق بسیار و از دست دادن هشیاری را به همراه دارد.این عنکبوت بیشتر بین خوشه های موز یافت میشود.

عنکبوت سرگردان برزیلی

سیاه زخم: ابتلا به آن بر اثر تماس با حیوان ناقل صورت میگیرد و استفراغ ،ایست قلبی و تنفسی را موجب می شود. این سم 5 نفر از مردم آمریکا که این سم را از طریق نامه دریافت کرده بودند، را در سال2001 از پا درآورد.

سیاه زخم

ماهی سنگی: در کف آبهای استرالیا یافت می شود. خار های پشت آن به اندازه از پا در آوردن کسی که آن را لگد میکند کافیست. مرگ در ظرف چند ساعت حتمی است.

ماهی سنگی
ماهی سنگی

عنکبوت بیوه سیاه: با خال های قرمز زیر شکم خود به راحتی قابل شناسایی است.این عنکبوت بزرگ در سراسر دنیا به خصوص در نقاط گرمسیر و کشاورزی یافت می شود و مسمومیت ناشی از سم آن ،15 برابر از سم مار زنگی خطرناک تر است.

عنکبوت بیوه سیاه

دیوکسین: به کشنده ترین ماده ساخت بشر معروف است.از سیانید 60000 برابر کشنده تر است.یک دز 50 میلیگرمی آن برای از پا در آوردن انسان کافیست.این مقدار یک هزارم یک قرص است.

دیوکسین

عروس دریایی مرگبار: یکی از سمی ترین حیوانات دنیا است که سم آن در کمتر از دو دقیقه قربانی خود را میکشد.

عروس دریایی

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

تکنیک های ضد خجالت

تکنیک های ضد خجالت

مقدمه لازم نیست. این تیتر، خودش گویاست. به جای مقدمه، تنها از دوستان خوبم می خواهم که هنگام اجرای این دستورالعمل ها، با یکی دو شکست، میدان را خالی نکنند. تسلط بر تکنیک های ضدخجالت و کسب مهارت های معاشرتی، مثل کسب سایر مهارت ها، نیازمند پشتکار و تمرین مداوم است. به همین سادگی!

 

- روی یک هنر متمرکز شوید و آن را خوب یاد بگیرید.

نقاشی، خطاطی و هنرهای دیگر، اعتماد به نفستان را به وضوح افزایش خواهد داد.

 

- به دیگران کمک کنید.

منتظر نشوید که از شما کمک بخواهند. به دنبال کمک کردن به این و آن، باید بدوید. این یک دستورالعمل است؛

همسایه تان از بازار برمی گردد و دستش حسابی پُر است و زنبیل دارد از دستش می افتد.

پیرمرد مغازه دار، زورش نمی رسد که به تنهایی، کرکره مغازه را بدهد بالا.

خب، چرا معطلید؟ مگر نمی خواستید تمرین های ضد خجالت تان را شروع کنید؟ چه بهتر از این؟ با این تیر، خیلی بیشتر از یکی دو نشان را خواهید زد. مطمئن باشید. خرجش فقط دو کلمه است: کمک نمی خواهید؟ (البته لبخند و ارتباط چشمی را هم هنگام ادای این دو کلمه فراموش نکنید). نمی دانید چقدر موثر است!

 

- دلتان می خواهد وقتی وارد یک جمع می شوید، با شما چطور برخورد کنند؟

دوست دارید با لبخند به استقبال تان بیایند؟ به شما توجه کنند؟ به حرف های تان صمیمانه گوش کنند و صمیمانه با شما هم کلام شوند؟ و چیزهایی از این قبیل؟

می گویند خجالتی ها، خجالتی ها را خوب می شناسند. خجالتی های جمع را پیدا کنید و با آن ها همان طوری رفتار کنید که دلتان می خواهد با شما رفتار شود. با سوال های صمیمانه تان، آن ها را به صحبت کردن وادار کنید و جواب هایشان را با اشتیاق بشنوید. این کار، هم برای معاشرتی تر شدن آن ها مفید است، هم برای خودتان یک تمرین تمام عیار مجلس آرایی است. شروع کنید و ببینید که چه قدر روی خودتان تاثیر می گذارد!

 

- از هم صحبت خود تعریف کنید.

این که دیگر کاری ندارد. هم آسان است، هم فوق العاده موثر. اغلب آدم ها وقتی ازشان تعریف می کنید، ذوق می کنند و بیشترشان آن قدر ذوق می کنند که به هیچ قیمتی حاضر نمی شوند هم صحبتی با شما را از دست بدهند. ضمنا هنگام تعریف و تمجید از این و آن، به هیچ وجه لازم نیست دروغ بگویید. اگر کمی دقت کنید، مطمئنا در هر آدمی بالاخره یک چیزی پیدا می کنید که قابل تعریف باشد. البته تعریف هایتان هم نباید خیلی بی ربط باشد. مثلا وقتی کسی دارد درباره یک موضوع علمی با شما صحبت می کند، خیلی بی ربط است اگر بگویید: پیراهن تان چقدر قشنگ است! مثلا بهتر است خودتان را به موضوع مورد بحث، علاقه مند نشان بدهید و از جالب بودن آن موضوع صحبت کنید.

تکنیک های ضد خجالت

 

- نقش آفرینی کنید.

 نقش آفرینی، یک اسلحه مخفی است که حتی مطمئن ترین و با اعتماد به نفس ترین آدم هایی هم که شما سراغ دارید، از آن بهره می گیرند. شما دلتان می خواهد وقتی به یک جمع وارد می شوید، چگونه رفتار کنید؟ مطمئن؟ با لبخند باز؟ صمیمانه؟ خوش برخورد؟ و…؟

 همه ی این ها را می توانید در خلوت خودتان و در مقابل آینه تمرین کنید. همه ی ما آدم ها کمی تا قسمتی بازیگریم. نقش آفرینی جلوی دوربین شاید کار آسانی نباشد (من واقعا نمی دانم سخت است یا آسان)؛ ولی نقش آفرینی در خلوت و در مقابل آینه را مطمئن هستم که کار آسانی است. تمرین های مکرر این چنینی، ناخودآگاه تان را به همان سمتی می برد که بیشتر تمرینش را می کنید و کم کم ،شما همانی خواهید شد که دلتان می خواهد.

 

- هیچ وقت هیچ کس را تحقیر نکنید و خصوصا در حضور جمع از چنین کارهایی پرهیز کنید.

همه ی ما آدم ها به آرامش و کمک دیگران احتیاج داریم؛ نه به دشمنی و آزار و اذیتشان. مطمئنا وقتی شما کسی را تحقیر یا مسخره کنید، او هم به دنبال بهانه ای خواهد گشت تا این لطف شما را جبران کند! انرژی منفی برای این و آن نفرستید تا انرژی منفی برایتان نفرستند. موقع انتقاد کردن از این و آن هم، یادتان باشد که نباید از هیچ کس در حضور جمع با تندی و خشونت انتقاد کنید. وقتی ارتباطتان با دور و بری ها دوستانه و صمیمانه باشد، آن ها هم برای رفع این جور مشکلات و از جمله برای رفع این حس خجالت درونی به شما کمک خواهند کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چه کسی دوست داشتنی تر است؟

چه کسی دوست داشتنی تر است؟

همه ما می خواهیم که بتوانیم در ارتباطات اجتماعی خود موفق باشیم و بتوانیم دوستان خوبی داشته باشیم. ولی آیا تا به حال دقت کرده‌اید که مهم‌ترین عامل برای رسیدن به چنین خواسته‌ای چیست و ما چگونه می‌توانیم دیگران را دوست داشته باشیم و ارتباطات خوبی با دیگران برقرار کنیم؟

به نظر تو آدم اول باید خودش را دوست داشته باشد یا دیگران را؟

مطمئنم خیلی‌ها (حتی آن‌هایی که شیفته خودشان هستند) جواب می‌دهند:

خب معلوم است، اول باید دیگران را دوست داشت، در غیر این صورت خودخواهی است.

ولی من می‌گویم برای دوست داشتن دیگران، اول باید خودمان را دوست داشته باشیم و این موضوع را نه تنها خودخواهی نمی‌دانم، بلکه فکر می‌کنم راهی است برای کم کردن خودخواهی‌ها و دلپذیرترکردن چهره‌ی جهان. البته به دست آوردن چنین نتیجه‌ای، یک شرط دارد. شرطش این است که معنی واقعی دوست داشتنِ خود را درک کرده باشی.

فکر کن تو خودت را دوست نداشته باشی یا وجودت برایت در اولویت نباشد. فکر می‌کنی حاصل این احساس چه می‌تواند باشد؟ مطمئن باش اصلاً نتیجه خوبی نخواهد داشت. وقتی خودت را دوست نداشته باشی، نه از جسمت مراقبت می‌کنی، نه از روحت. برایت مهم نیست چی می‌خوری یا چی می‌نوشی.

برایت اهمیتی ندارد که با چه کسی دوست می‌شوی، چه فیلمی را تماشا می‌کنی و یا چه تفریحی را انتخاب می‌کنی. هیچ چیز در رابطه با خودت برایت اهمیت ندارد. نتیجه چنین روشی، بی‌تردید آدم را مریض می‌کند. احتمالاً خانواده‌ات اول متوجه بیماری جسمت می‌شوند. حسابی نگرانت می‌شوند و تو را می‌برند پیش پزشک.

چه کسی دوست داشتنی تر است؟

یعنی در حقیقت وقت و آرامششان را با هم می‌گیری. بعد کم کم می‌فهمند که روح و روانت نیز چندان میزان نیست؛ چرا که از هجوم دیده‌ها و شنیده‌های بی‌ثمر و بدثمر، بدقلق و کج‌رفتار شده‌ای. نمی‌دانی یک روح بیمار، چه قدرت بی‌رحمانه‌ای دارد. می‌تواند در یک چشم برهم‌زدن، تمام خوشی‌های یک خانواده را از بنیان بکند و ببرد. و دیگر کی آرامش برمی‌گردد؟ خدا می‌داند.

می‌بینی، پس اگر معتقدی آدم باید نزدیکانش (و گسترده‌تر از آن) همه‌ی انسان‌ها را دوست داشته باشد، اول باید یاد بگیرد خودش را دوست داشته باشد. وقتی از جان و روانت محافظت کنی، کمک بسیار بزرگی به خانواده‌ات و همه‌ی انسان‌ها کرده‌ای، چرا که تو در ساختن یک دنیای قشنگ و مهربان، دنیایی بی‌جنگ و بی‌دلهره، سهیم بوده‌ای. پس زنده باد دوست داشتن!

 

ب

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 4 فروردین 1391 :: لیدا

نوروز برابر با یکم فروردین ماه (روزشمار خورشیدی)، جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان می باشد و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند. امروزه زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است. نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.

بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان، مجمع عمومی سازمان ملل در نشست ۴ اسفند ۱۳۸۸ (۲۳ فوریه ۲۰۱۰) ۲۱ ماه مارس را به‌عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشهٔ ایرانی به‌رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد. در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند توصیف شده‌است.

پیش از آن در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث غیر ملموس جهانی، به ثبت جهانی رسیده‌بود.در ۷ فروردین ۱۳۸۹ نخستین دورهٔ جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانهٔ نوروز» شناخته شد.

زمان نوروز

هم‌چنین ببینید: مبنای محاسبه روز نوروز و اعتدال بهاری

جشن نوروز از لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود،و در تقویم هجری خورشیدی با نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین برابر است. نوروز در تقویم میلادی با ۲۰، ۲۱ یا ۲۲ مارس مطابقت دارد.

در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که تقویم هجری شمسی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.

واژهٔ نوروز

واژه نوروز یک اسم مرکب است که از ترکیب دو واژهٔ فارسی «نو»(تازه - جدید.اکنون) و «روز»(رووز-رز-روژ در فارسی میانه به چم خورشید و آفتاب هم بکار می رفته امروز معادل the day ) به وجود آمده است. امروزه در فارسی این نام در دو معنی به‌کار می‌رود: ۱

) نوروز عام: روز آغاز اعتدال بهاری(برابری شب و روز) و آغاز سال نو
۲) نوروز خاص: روز ششم فروردین با نام «روز خرداد»

ایرانیان باستان از نوروز به عنوان ناوا سرِدا یعنی سال نو یاد می‌کردند. مردمان ایرانی آسیای میانه نیز در زمان سغدیان و خوارزمشاهیان، نوروز را نوسارد و نوسارجی به معنای سال نو می‌نامیدند.

پیشینه

منشأ و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست.در برخی از متن‌های کهن ایران ازجمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید و در برخی دیگر از متن‌ها، کیومرث به‌عنوان پایه‌گذار نوروز معرفی شده‌است. پدید آوری نوروز در شاهنامه، بدین گونه روایت شده‌است که جمشید در حال گذشتن از آذربایجان، دستور داد تا در آنجا برای او تختی بگذارند و خودش با تاجی زرین بر روی تخت نشست. با رسیدن نور خورشید به تاج زرین او، جهان نورانی شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو نامیدند.

برخی از روایت‌های تاریخی، آغاز نوروز را به بابلیان نسبت می‌دهد. بر طبق این روایت‌ها، رواج نوروز در ایران به ۵۳۸ سال قبل از میلاد یعنی زمان حمله کورش بزرگ به بابل بازمی‌گردد.همچنین در برخی از روایت‌ها، از زرتشت به‌عنوان بنیان‌گذار نوروز نام برده شده‌است.اما در اوستا (دست کم در گاتها) نامی از نوروز برده نشده‌است.

نوروز در زمان سلسله هخامنشیان

کوروش دوم بنیان‌گذار هخامنشیان، نوروز را در سال ۵۳۸ قبل از میلاد، جشن ملی اعلام کرد. وی در این روز برنامه‌هایی برای ترفیع سربازان، پاکسازی مکان‌های همگانی و خانه‌های شخصی و بخشش محکومان اجرا می‌نموداین آیین‌ها در زمان دیگر پادشاهان هخامنشی نیز برگزار می‌شده‌است. در زمان داریوش یکم، مراسم نوروز در تخت جمشید برگزار می‌شد. البته در سنگ‌نوشته‌های به‌جا مانده از دوران هخامنشیان، به‌طور مستقیم اشاره‌ای به برگزاری نوروز نشده‌است اما بررسی‌ها بر روی این سنگ‌نوشته‌ها نشان می‌دهد که مردم در دوران هخامنشیان با جشن‌های نوروز آشنا بوده‌اند،و هخامنشیان نوروز را با شکوه و بزرگی جشن می‌گرفته‌اند.شواهد نشان می‌دهد داریوش اول هخامنشی، به مناسبت نوروز در سال ۴۱۶ قبل از میلاد سکه‌ای از جنس طلا ضرب نمود که در یک سوی آن سربازی در حال تیراندازی نشان داده شده‌است.

در دوران هخامنشی، جشن نوروز در بازه‌ای زمانی میان ۲۱ اسفند تا ۱۹ اردیبهشت برگزار می‌شده‌است.

نوروز در زمان اشکانیان و ساسانیان

در زمان اشکانیان و ساسانیان نیز نوروز گرامی داشته می‌شد. در این دوران، جشن‌های متعددی در طول یک سال برگزار می‌شد که مهمترین آنها نوروز و مهرگان بود. برگزاری جشن نوروز در دوران ساسانیان چند روز (دست کم شش روز) طول می‌کشید و به دو دوره نوروز کوچک و نوروز بزرگ تقسیم می‌شد. نوروز کوچک یا نوروز عامه به مدت پنج روز، از یکم تا پنجم فروردین گرامی داشته می‌شد و روز ششم فروردین (خردادروز)، جشن نوروز بزرگ یا نوروز خاصه برپا می‌شد.در هر یک از روزهای نوروز عامه، طبقه‌ای از طبقات مردم (دهقانان، روحانیان، سپاهیان، پیشه‌وران و اشراف) به دیدار شاه می‌آمدند و شاه به سخنان آنها گوش می‌داد و برای حل مشکلات آنها دستور صادر می‌کرد. در روز ششم، شاه حق طبقات گوناگون مردم را ادا کرده بود و در این روز، تنها نزدیکان شاه به حضور وی می‌آمدند.

شواهدی وجود دارد که در دوران ساسانی سال‌های کبیسه رعایت نمی‌شده‌است. بنابراین نوروز هر چهار سال، یک روز از موعد اصلی خود (آغاز برج حمل) عقب می‌ماند و درنتیجه زمان نوروز در این دوران همواره ثابت نبود و در فصل‌های گوناگون سال جاری بود.

اردشیر بابکان، بنیان گذار سلسله ساسانیان، در سال ۲۳۰ میلادی از دولت روم که از وی شکست خورده بود، خواست که نوروز را در این کشور به رسمیت بشناسند. این درخواست مورد پذیرش سنای روم قرار گرفت و نوروز در قلمرو روم به Lupercal معروف شد.

در دوران ساسانیان، ۲۵ روز پیش از آغاز بهار، در دوازده ستون که از خشت خام برپا می‌کردند، انواع حبوبات و غلات (برنج، گندم، جو، نخود، ارزن، و لوبیا) را می‌کاشتند و تا روز شانزدهم فروردین آنها را جمع نمی‌کردند. هر کدام از این گیاهان که بارورتر شود، در آن سال محصول بهتری خواهد داد. در این دوران همچنین متداول بود که در بامداد نوروز، مردم به یکدیگر آب بپاشنداز زمان هرمز اول مرسوم شد که مردم در شب نوروز آتش روشن نمایند.همچنین از زمان هرمز دوم، رسم دادن سکه در نوروز به‌عنوان عیدی متداول شد.

نوروز پس از اسلام

نقشی از جشن چهارشنبه سوری در عمارت چهل ستون

از برگزاری آیین‌های نوروز در زمان امویان نشانه‌ای در دست نیست و در زمان عباسیان نیز به نظر می‌رسد که خلفا گاهی برای پذیرش هدایای مردمی، از نوروز استقبال می‌کرده‌اند. با روی کار آمدن سلسله‌های سامانیان و آل بویه، جشن نوروز با گستردگی بیشتری برگزار شد.

در دوران سلجوقیان، به دستور جلال‌الدین ملک‌شاه سلجوقی تعدادی از ستاره شناسان ایرانی از جمله خیام برای بهترسازی گاهشمار ایرانی گرد هم آمدند. این گروه، نوروز را در یکم بهار (ورود آفتاب به برج حمل) قرار دادند و جایگاه آن را ثابت نمودند. بر اساس این گاهشمار که به تقویم جلالی معروف شد، برای ثابت ماندن نوروز در آغاز بهار، مقرر شد که حدوداً هر چهار سال یک‌بار (گاهی هر پنج سال یک بار)، تعداد روزهای سال را به‌جای ۳۶۵ روز برابر با ۳۶۶ روز در نظر بگیرند. این گاهشمار از سال ۳۹۲ هجری آغاز شد.

نوروز در دوران صفویان نیز برگزار می‌شد. در سال ۱۵۹۷ میلادی، شاه عباس صفوی مراسم نوروز را در عمارت نقش جهان اصفهان برگزار نمود و این شهر را پایتخت همیشگی ایران اعلام نمود.

نوروز از دیدگاه اسلام و تشیع

نوشتار اصلی: نوروز در تشیع

در اسلام و به ویژهٔ آیین تشیع به نوروز به عنوان روزی خجسته نگاه شده‌است و بر گرامی داشتن آن تأکید شده‌است. از دیدگاه شیعه، نوروز روز ظهور امام زمان است.[نیازمند منبع برای روز ظهور امام زمان] در حدیثی از امام صادق آمده‌است:

روز نوروز همان روزی است که خداوند در آن از بندگانش پیمان گرفت که او را پرستش کنند و هیچ چیزی را شریک او ندانند و این که به پیامبران و اولیایش ایمان بیاورند و آن نخستین روزی است که خورشید در آن طلوع کرده، و بادهای باردار کننده در آن وزیده‌است و گلها و شکوفه‌های زمین آفریده شده‌است. و آن روزیست که کشتی نوح(ع) به کوه جودی قرار گرفت. و آن روزی است که در آن قومی که از ترس مرگ از خانه‌های خود بیرون آمدند و آنها هزارها نفر بودند پس خداوند آنها را بمیراند و سپس آنها را در این روز زنده کرد. و آن روزیست که جبرئیل بر پیامبر (ص) فرود آمد. و آن همان روزیست که ابراهیم(ع) بتهای قوم خود را شکست. و آن همان روزیست که پیغمبر خدا، امیرالمومنین علی(ع) را بر دوش خود سوار کرد تا بتهای قریش را از بالای خانه خدا به پائین انداخت و آنها را خرد کرد...

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها : نوروز،
لینک های مرتبط :
                        مصرف زرشک برای کبد مفید است

      

گیاه زرشک برای برطرف کردن بیماری های کبدی مفید است.- تقویت کننده قلب و کبد می باشد.- زرشک قابض است و مصرف آن برای درمان بواسیر خونی مفید و صفرابر می باشد.- برای برطرف کردن ناراحتی های دهان دم کرده زرشک راغرغره کنید.از ریشه و پوست ساقه زرشک نیز استفاده های زیادی می شود از جمله خواص آن می توان به موارد زیر اشاره کرد

:۱- صفرابر و مسهل است.۲ - کبد را پاک و تقویت می کند.

.۳- اعمال دستگاه گوارش را منظم و سوءهاضمه را از بین می برد

.۴ - بی اشتهایی را برطرف می کند

.۵- برای درمان یبوست مفید است و به درمان زردی و یرقان کمک می کند

.۶ - مصرف آن برای افرادی که به نقرس و روماتیسم مبتلا هستند توصیه می شود.
۷ - مبتلایان به ورم طحال نیز می توانند از این گیاه کمک بگیرند

.۸ - ریشه و ساقه زرشک برای درمان واریس مفید است

.۹- سوزش ادرار را برطرف می کند

.۱۰ - فشار خون را پایین می آورد..
نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها : زرشک زرشک زرشک زرشک زرشک زرشک زرشک،
لینک های مرتبط :
آیا میدانستید نشستن شما را میکشد

 نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها : نشستن خودکشی سلامت،
لینک های مرتبط :
سلام به همه دوستان و بازدید کننده های عزیز
اگر مایلید مطالب مورد نظر شما با نام خودتان اینجا در این وبلاگ چاپ بشه لطفا مطلب بفرستید
قبلا از اینکه به سایت خودتون سر میزنید از همه شما سپاسگزارم.مطالب این سایت عموما برای بالا بردن اطلاعات عمومی است و در زمینه ادبیات نیز فعالیت دارد

مدیر وبلاگ : محمدهادی برائی نژاد
نظرسنجی
نظرتان راجع به این وبلاگ و مطالب آن چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
آمار